Kalyopi'nin Evi

Harita (enlem, boylam)40.150743, 25.773868
Dereköy'de uzun yıllardır Ayışığı Çamlık tesisini işleten aile 2017'de köyün içinde eski bir Rum evini restore ederek şirin bir kafeye dönüştürdüler. Köydeki tek otantik kafe burası. Sabahları pişili, fırında patatesli, börekli, otlu hem gözleri hem karnı doyuran bir köy kahvaltısı veriliyor. Kahvaltıdaki birçok ürün lafın gelişi değil gerçekten onların üretimleri. Kahvaltıda sunulan keçi peyniri, bal, reçel, zeytin, zeytinyağı, salça gibi ürünlerin aynı anda satışı yapılıyor kafede. Kahvaltı için önceden rezervasyon yapmanızda fayda var.

Dereköy'ün karadut ağaçları meşhur. Ailece topladıkları karadutlarla öyle lezzetli bir karadut suyu yapıyorlar ki içmeden geçmeyin derim. Konsantre ya da kaynamış değil, tamamen doğal. Canan Hanım aynı zamanda çok çeşitli doğal şerbetler de yapmış bu sene. Soğuk ve buzla servis edilen reyhan, nane, karanfil şurubu, ev limonatası hazır içeçeklere ne güzel bir alternatif yaz günlerinde..

Ev yapımı karadutlu ve limonlu cheesecake, kendi cevizleri ile yaptıkları, unsuz Kalyopi tatlısı kahvenin yanına eşlik edebilecek tatlılar. Türk kahvesini ateşin üstünde pişiriyorlar. Az kavrulmuş rum kahvesi ile 
8 dakikada hazırlanan kahvenin telvesi ağır ama lezzeti şahane oluyor, kahve tiryakileri bayılacak.
 
Canan Hanım'ın babası uzun yıllardır adadan taş topluyor. Kafenin bahçesi şimdiden irili ufaklı bir çok taş ile bir taş müzesine dönmüş. Taşlardan bir tanesinin fosilleşmiş, 23 milyon yaşında olduğu tespit edilmiş. 

Bir Rum köyünün, eski bir evinin taş avlusunda oturmak, ev yapımı yiyecek ve içecekleri tatmak tatilinize renk katacak, mutlaka uğrayın...


"Kalyopi'nin Evi" 13124 defa görüntülenmiştir