Nerede yemek istersiniz?
  • MENÜ

  • İmkanlar


İspilioti Tatlıları

Harita (enlem, boylam)40.194766, 25.903515
Tepeköy'ün köy kahvesinden tanıdığımız Vasil, Rum tarifi özel kurabiye ve tatlı çeşitleri ile artık Gökçeada merkezde geniş bahçeli kafesinde ağırlıyor sizi...

Vasil'in aile kökeni Kapadokya'ya dayanıyor. Sonraları İstanbul'a göç eden aile, 70'li yıllarda, Vasil 3 yaşındayken Atina'ya taşınmışlar. Vasil Gökçeada'da Rum okullarının yeniden açılması için öğrenci gerektiğini duyduğunda bu projeye destek olmak istemiş. Eşi ve 3 çocuğu ile yaz-kış yaşamak için adaya yerleşmiş 2015'de. 6 sene Tepeköy'ün köy kahvesini işletmişler. Bu sırada İspilioti Tatlıları da hayata geçmiş.

Tatlıları Vasil'in eşi Labrini yapıyor. Galatobureko (süt böreği) denilen, ince yufka içine konulan krema ve tarçın ile yapılan geleneksel tatlıları çok lezzetli. 

Damla sakızlı muhallebi, kavala kurabiyesi burada her zaman bulabileceğiniz diğer tatlılar. Atalarının geleneksel tarifi ile yaptıkları kavala kurabiyesini yaz-kış temin etmeniz mümkün. Ptt kargo ile her yere gönderebiliyorlar tatlıları. Adadan alınacak ne güzel bir hediye.

Ama en güzeli, yaz akşamları Vasil'in bahçesinde buluşup kahve eşliğinde tatmak bu lezzetleri..."İspilioti Tatlıları" 10622 defa görüntülenmiştir
Nerede yemek istersiniz?
  • MENÜ

  • İmkanlar