Kaleköy - Kastro

Kaleköy eski ismiyle Kastro, antik dönemlerden beri yerleşim olan bir yer. Bir tepe üzerine kurulu olan köy, kentsel sit alanı ilan edilmiş. Mimari projeler önce anıtlar kurulunun onayından geçiyor ve sadece taştan binalar yapılabiliyor. Köyde yaşayan hiç Rum kalmamış. Sadece 30-40 sene önce Doğu Anadolu'dan göçmüş aileler ve son yıllarda yerleşmiş şehirliler yaşıyor.

Kaleköy işletme sayısı açısından adanın en canlı köyü. Muhteşem manzaralı bir bahçenin içinde kurulu adanın tek sabun atölyesinden, ada meydanındaki kayfeye, kayalar üzerine kurulu meyhaneden, el açması gözleme yiyebileceğiniz yerlere kadar çeşitlilik mevcut. Taş dokulu küçük otellerin ise hepsi biribirinden güzel.

Yüksekçe konumuyla adada gün batımının seyredildiği en güzel noktalardan biri Kaleköy. Semadirek Adası tüm ihtişamıyla karşınızda beliriyor. Gün batımında burayı ziyaret etmek gelenekselleşmiş adada. Gün batımına karşı akşam yemeği için oturabileceğiniz iki meyhanede bulunuyor köyde. Köyün aşağısında, geçmiş zamanlardan beri kullanılan Kaleköy limanı bulunuyor. Köyden limana yürümek için antik çağlarda açılmış bir patika yolu takip edebilirsiniz. Kraliçe Valentina yolunu Pelemede Gattilisuo 1440'lı yıllarda karısı için yaptırmış. 

En tepede geçmişi asırlar öncesine uzanan bir kale kalıntısı bulunuyor. İki koyun arasında yer alan Kalenin olduğu tepeden, bir yanda Kaleköy Limanı, diğer yanda Yıldızkoy seyredilebiliyor. Hellen öncesi dönemlere ait olan kalenin sur duvarları Bizans devrinde onarılmış ve yenileri eklenmiş.

Kalenin çevresinde antik yazıtlara, mermer mimari kalıntılara ve heykel parçalarına rastlanıyor. Ayrıca burada yaşayanlar su gereksinimlerini karşılamak üzere tepe üzerine Roksades isimli bir sarnıç yapmışlar. Bu vadinin önemi, dinsel törenlerin merkezi olması. Burada bir Hermes tapınağının kalıntılarından bazı parçaların hala ayakta olduğu görülüyor. Kalenin civarındaki evlerin duvarlarında eski taşların kullanıldığı da farkediliyor.