Zeytinliköy-Aya Teodoroi

Zeytinliköy zamanında adanın en sosyal yerlerinden biriymiş. Şimdi de çok sayıdaki kafesi sebebiyle en sık ziyaret edilen köylerden. Köye, dibek kahvesi içmeye uğramak uzun zamandır bir gelenek adada. Son yıllarda Yunanistan'dan köylerine geri dönen Rumların açtığı kafelerle birlikte ortamın daha da renklendiği görülüyor. Menülerinde mutlaka dibek kahvesi, sakızlı muhallebi, frappe oluyor. Çoğu köyün ufak meydanda toplanmış durumda. Ama tek tük köyün ara sokalarında da karşınıza çıkıyorlar. Rumlar binbir çeşit çiçeklerle süslüyorlar kafelerini...

Yaz-kış sürekli yaşayan kişi sayısı 50-60 civarında. Adından da anlaşılacağı gibi etrafı çok sayıda zeytin ağacıyla çevrili. Merkeze 3 km. uzaklıktaki köy, koruma altındaki dört köyden biri. Adanın en eski kilisesi olan Agios Georgios Kilisesi bu köyde.

Dünyadaki 300 milyon ortodoks Hristiyanın ruhani lideri olan 1.Bartholomeos 1940 yılında Zeytinli'de doğmuş. 1991 yılında Patrik ilan edilen Bartholomeos, senede birkaç kez doğduğu evi ziyarete geliyor.

Zeytinliköy'de kafeler dışında 3 butik otel ve 2 meyhane de bulunuyor.  Köyün girişinde yer alan meyhaneler, doğayla içiçe oturabileceğiniz keyifli mekanlar.

Eğer yolunuz sonbaharda köye düşerse, anayoldan köye sapan yolu sağlı sollu sarmış böğürtlenlerden tatmadan geçmeyin !

Dibek kahvesi, taşa oyulmuş bir çukurda kahve çekirdeklerinin 10 kiloluk demirle ezildikten sonra elekten geçirilmesiyle yapılıyor. Kahve taze taze günlük hazırlanıyor. Her ne kadar tabelalarda hala dibek kahvesi yazsa da artık hiçbirinin elde demir bütün günü kahve çekirdeklerini ezerek geçirdiklerini sanmıyorum. Ama olsun fast food ile büyüyen bir nesil olarak bizde de o tadı ayırd edebilecek damak tadı kalmadı zaten! Siz en iyisi ismin büyüsüne kapılın ve nostaljik havasını koruyan köy meydanında kahve içmenin keyfini yaşayın.