Ada Merkezi- Panaghia

Gökçeada, Çanakkale'ye bağlı bir ilçe. İlçe merkezi en fazla nüfusa sahip yerleşim yeri. Eski adı Panayia olan merkez 3 mahalleden oluşuyor. Çınarlı Mahallesi, Yeni Mahalle ve Fatih Mahallesi. Eski bir Rum yerleşimi olarak mahallelerde özgünlüğünü koruyan yerel mimari örneklere rastlamak mümkün.

Çınarlı Mahallesi özgün yapısını en çok koruyan kısım. Çınarlı'da Aya Panayia Kilisesi, 1813 tarihli adanın ilk camisi olan Merkez Camii ve iki eski çamaşırhane bulunuyor.

Fatih Mahallesi Kaleköy'e giden yolun iki tarafında kurulu. Bu yol üstünde çok sayıda dükkan ve kamu binaları bulunuyor. Metropolitanlık binası, Metropolitan Kilisesi ve Fatih Camii yine bu cadde üzerinde bulunuyor.

Yenimahalle, merkezden biraz uzakça ayrı bir yerleşim gibi duruyor. Burada Aya Varvara Kilisesi ve yanında eski bir çeşme dikkati çekiyor.

Bunların dışında konut ihtiyacını karşılamak için son 20-30 sene içinde yapılmış çeşitli toplu konutlar bulunuyor merkezde. Ve tabi ki kamu binaları, okullar, hastane, eczaneler, bankalar, PTT ve her türlü alışveriş dükkanları hep merkezde toplanmış durumda.

Merkez Kuzulimanı'na 7 km. uzaklıkta yani deniz kenarında değil. Ama adada en fazla otel ve restoran barındıran yer burası. Otellerin çoğu yaz-kış hizmet veriyor.
 
Yazın plajlara ve köylere  minübüsler yine buradan kalkıyor. Hergün başka bir plaja gitmek isteyenler ve merkezin sosyal imkanlarından yararlanmak isteyenler için merkezde konaklamak iyi bir fikir.

Pazar günleri belediyenin yanındaki otopark alana açık pazar kuruluyor. Adalıların kendi ürettikleri sebze-meyveler, salça, zeytinyağı, pekmez, sabun, kekik gibi doğal ürünler alabilirsiniz. 

Eski hamamın olduğu binaya açılan Kent Müzesi adada mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Böylece tatiliniz boyunca adayı daha farklı algılayacak ve başka bir gözle bakacaksınız. Bu arada müzenin bahçesindeki kafe ada merkezinde ağaçlar altında, sakin bir ortamda oturabileceğiniz tek yer. Üstelik kuş lokumu ile sundukları kahvesi de çok güzel...

Merkezin son yıllarda trafiğe kapanan nostaljik sokağı (İş Bankası sokağı) dükkanları, kafeleri ve restoranları ile dikkat çekiyor. Eski ada evlerini ve dükkanlarını görebileceğiniz bu sokağa uğramadan dönmeyin...