Gökçeada Yeni Bademli

Eski Bademli'nin aşağısındaki düzlüğe kurulmuş olan köyün inşa tarihi 1984. Buraya Isparta, Samsun, Trabzon ve Giresun'dan gelen aileler yerleştirilmiş. Adada nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu köyün geçim kaynağı tarım ve pansiyonculuk.

Merkeze 4 km, denize yürüyerek 10 dakika uzaklıkta bulunan Yeni Bademli, turistlerin konaklamayı en çok tercih ettiği yerlerden biri. Zaten köy bir pansiyon cenneti gibi. Köyülülerden kimisi işi profesyonelliğe dökmüş kimisi ise apart olarak kiralama yapıyorlar. Ama hepsi sizi memnun kılmak için ellerinden geleni yapıyor. Anadolu insanının içtenliğini ve misafirperverliğini hissettiriyorlar.

Gökçeada'nın denize girilebilecek en özel noktalarından biri olan Yıldızkoy, Yeni Bademli'ye 5 dakika yürüme mesafesinde. Türkiye'nin ilk sualtı parkı'nın sınırları içinde yer alan Yıldızkoy'da çok rüzgarlı günlerin dışında rahatlıkla denize girebilirsiniz. Hele hava lodos ise, çarşaf gibi olan denizinde yüzme fırsatını kaçırmamalısınız!

Yeni Bademli'de çok sayıda bulunan bakkaldan alışveriş için faydalanabilirsiniz. Ayrıca kendi bahçelerinden topladıkları meyve-sebzeleri tezgahlarında satan köylüler de oluyor. Merkez dışında fırını olan tek köy burası. Köyde 2-3 restoran da bulunuyor.