Gökçeada Sualtı Milli Parkı

Gökçeada Sualtı Parkı Türkiye'nin ilk ve tek sualtı parkı olma ünvanına sahip. Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) tarafından 1999 yılında park ilan edilen alan, adanın kuzeydoğusunda, Yıldızkoy ve Kuzulimanı arasında yer alıyor. Kıyıdan 1 deniz mili uzunluğunda, denizden 200 metre açıklığında bir alanı kapsıyor. 2020 yılı itibariyle parkın sınırları Yıldızkoy'un ortasından başlayıp Şelaleli koyda sonlanıyor.  Bu bölge içerisinde su altı mağara girişleri de olan ve Akdeniz Foku dahil pek çok deniz canlısı için habitat olma özelliği taşıyan bir bölge.

Kirlenmemiş ve bozulmamış doğasıyla Gökçeada bir deniz müzesi gibi. Akdeniz ve Karadeniz arasındaki deniz canlılarının geçiş yolu üzerinde olduğu için ada civarında zengin balık yatakları bulunuyor. Birçok deniz canlısı bu bölgede üreme ve yumurtlama dönemlerini geçiriyor. Gökçeada civarında  koruma altına alınmış şu türlere de rastlanıyor: Akdeniz Foku Deniz Çayırları, Triton, Böcek, Pina, Yunuslar, İspermeçet Balinası, Deniz Kaplumbağası vb. gibi. Bölge park ilan edildikten sonra balık türlerinde çoğalma ve daha önce görülmeyen türlerin görülmeye başlandığı gözlemlenmiş.

Gökçeada sualtı parkında çekirdek bölge ve bunu saran tampon bölge olmak üzere iki bölge bulunuyor. Bu bölgelerdeki aktivitelere bazı sınırlamalar getirilmiş. Tampon bölge olan Yıldızkoy'da yüzme ve balık tutmaya izin verilmiş. Diğer bölgelerde avlanmak yasak, dalış için izin almak gerekiyor.

Parkta resmi olarak rehberli dalış ve eğitim gezileri düzenlenmiyor. Sizi karşılayan, tanıtım yapan birileri de yok. Bölgeye karadan en kolay ulaşabileceğiniz nokta Yıldızkoy. Burada kendinizi akvaryum gibi sulara bırakıp yüzebilir, şnorkelle denizaltını seyredebilirsiniz. Ulaşımı tekneyle veya karadan gerçekleşen Mavi Koy, tanıtım dalışı ve serbest dalış için uygun.

Profesyonel dalış yapmak için ilgili kurumlardan izin almak gerekiyor. Özel bir girişim olan Gökçeada Dalış Merkezi aracılığıyla sualtı milli parkı'nda dalış yapabilirsiniz. Tel: 0542 721 11 52

Tüdav'dan Açıklama

Adanın deniz ve kara alanı için ön fauna-flora envanteri çıkartılmış olup 180 tür deniz canlısı tespit edilmiştir. Gökçeada sualtı parkına ait kıyı alanında alglerden ve deniz çayırlarından oluşma bir zon bulunmaktadır. Bu zonda yeşil, kahverengi ve kırmızı alg türleri ve posidonya çayırları gözlenir. Daha iç kesimlerde ise kabuklularca zengin bir kuşak yer almaktadır. Fotofil ve kabukluların egemen olduğu zonda, zengin bir pelajik ve bentik balık da topluluğu vardır.

Bölgede deniz memelilerinden yunuslar ve foklar sıkça gözlenmektedir. Özellikle yunuslar Çanakkale - Gökçeada arasında sefer yapan feribotlara eşlik etmektedir.  Bölgede Mayıs - Haziran aylarında Kaşalot türü balinalara rastlanmaktadır.

DALICILAR İÇİN DENİZ PARKINDA UYULACAK KURALLAR
Lütfen;
1. Hiçbir canlı ve cansız organizmaya dokunmayın ve çıkartmaya çalışmayın,
2. Hiçbir dalış malzemesini parkta kuşanmayın, genellikle ağırlık kemerleri
düşmekte ve dipte bulanıklığa neden olmaktadır.
3. Tekneden denize herhangi bir kirletici madde atmayın.
4. Park rehberinin tavsiyelerine uyun.
5. Dalış güveniniz için dalıcılarınıza dikkat edin, dalış emniyetinizi alın,
6. Olası deniz kazalarından sadece siz sorumlusunuz. Rehber sadece parkı
dolaştırmakla görevlidir. Dalış kazalarında hiçbir yasal sorumluluğu
yoktur.

www.gokceadasualtiparki.org