Gökçeada'da Rüzgar Sörfü

Gökçeada, rüzgar sörfünde Türkiye'nin önemli merkezlerinden biri sayılıyor. Uzun yıllardır yabancı sörfcüler tarafından ziyaret edilen Aydıncık Plajı, son yıllarda özellikle Bulgar-Romen sörfcülerin mekkesi olmuş durumda. Gökçeada'da rüzgar sörfü için elverişli gün sayısı 300. Özellikle yapılaşma açısından tenha olması sebebiyle Alaçatı'ya tercih ediliyor.

Neden Gökçeada ?

Aydıncık Plajı hem sörf için ideal doğal yapısı hem de tenha olması sebebiyle tercih ediliyor. Plaj, güney kıyısında olmasına rağmen kuzeyden esen rüzgarları(meltem) hiçbir engel olmadan alıyor. Çünkü Kefaloz körfezinden esen kuzey rüzgarları, Tuz Gölü'nün yüksek olmaması nedeniyle burada oluşan koridor etkisiyle de kuvvetlenerek engel tanımadan güneye esiyor. Bu da  Aydıncık'da sörf için ideal, rüzgarlı ama dalgasız bir deniz oluşturuyor.

Lodosta yani rüzgar güneyden estiğinde aynı olay aksi yönden gerçekleşiyor ve dalgasız denizde sörf yapmak isteyenler bu sefer hemen bitişiğindeki Kefaloz koyuna yöneliyor. Aydıncık'ın bir diğer avantajı ise rüzgarın sağanak yapmaması yani şiddeti değişmeden homojen olarak esmesi.

Özel Dersler

Aydıncık Plajında özel ders alabileceğiniz windsurf okulları bulunuyor. Rüzgar sörfü her yaşta insanın yapabileceği herhangi özel bir yetenek gerektirmeyen bir spor. Yeni başlayanlar  6-10 saat alınan özel derslerden sonra (board) tahta üzerinde durup yelkenle açılabiliyor. Orta seviye derslerde trapez takma ve funboard'a geçme öğretiliyor. Ama rüzgar sörfünde ilerlemek için uzun süre antreman yapmanız ve emek vermeniz gerekiyor. Okullardan malzeme kiralamak da mümkün. Özel ders fiyatı 1 saat 400 TL.

Radikal Sörf Okulu -  0090 532 271 58 59
Crazy Island -  0090 539 798 81 71
Çelik Sörf Okulu - 0090 536 595 95 93