Gökçeada'da Kitesurf

Kite Sörf nedir ?

Kitesurfing, kiteboarding olarak da bilinen, güçlü bir uçurtma ve küçük board ile beraber sörfçüye su üzerinde özgürce hareket etme olanağı sağlayan bir spor dalı. Bu spor dalı dünyada henüz çok yeni, fakat büyük bir hızla yaygınlaşmakta ve popülaritesi gün geçtikçe artmakta.

Yapılan ciddi araştırma ve geliştirmeler, yeni uçurtma tasarımları, güvenlik, release sistemleri ve verilen kaliteli eğitimler ile bu spor dalı çok daha güvenli ve eğlenceli hale gelmiş. Wake style, wave riding, freestyle, jumping ve crusing olarak sörfçünün isteğine ve şartlara göre birçok değişik stilde Kitesurf yapılabiliyor.

Neden Gökçeada ?

Rüzgarı kuvvetli ve sürekli olan yerler kitesurf için ideal ortamlar. Gökçeada tüm yıla dağılan ve homojen rüzgarları sayesinde bu spor dalı için önemli bir yer.

Rüzgar sörfüyle ünlenen Aydıncık Plajında, kitesurf sevenler için de bir ortam oluşmuş, özel ders alma imkanları doğmuş. Dünyayı dolaşan kitesurf öğretmenleri Gökçeada'nın dünya çapında bir yer olduğunu söylüyorlar. Aydıncık ve hemen yanındaki Kefaloz farklı rüzgar durumlarına göre tercih ediliyor. Dalga sevenler genelde dalgalı Kefaloz'u tercih ediyorlar.

Kite sörf için 6 yaşından itibaren ders almak mümkün. Başlangıç dersleri için rüzgarın kıyıya doğru estiği Kefaloz Plajı daha uygun. İleri ders almak isteyenler rüzgarın açığa estiği Aydıncık Plajını'da tercih edebilirler.

Özel dersler

Kefaloz plajında sadece bir kitesurf okulu bulunuyor. Başlangıç seviyesi için 10 saatlik, 3 gün süren bir paketleri bulunuyor. Kursun sonunda kite sörfünüz ile suya açılabiliyorsunuz. Okulun kafesi boydan boya cam oturma düzeni ile sörfcüleri seyrederek oturabileceğiniz şekilde düzenlenmiş. 1 saat özel ders ücreti 500 TL. 

Vol­ki­te Ki­te­bo­ard School   0090 533 241 10 15

Aydıncık Plajı'nda hem rüzgar hem kite sörf dersleri veren birkaç okul bulunuyor.

Radikal Sörf Okulu -  0090 532 271 58 59
Crazy Island -  0090 539 798 81 71
Çelik Sörf Okulu - 0090 536 595 95 93