Gökçeada Aydıncık Plajı

Aydıncık (Kefaloz) Plajı Gökçeada'nın en ünlü plajı. 1200 mt. uzunluğundaki altın renkli, ince kumu ile yazın adada en çok tercih edilen plaj burası.

Plajda çok sayıda konaklama tesisi bulunuyor. Hepsinde sabahtan akşama kadar yemek servisi bulunuyor. Çoğu kamp-pansiyon hizmeti ve özel sörf dersleri de veriyor.

Son yıllarda özellikle Bulgar ve Romen sörfcülerin Aydıncık Plajı'nı keşfetmeleriyle burası bir sörf merkezi olma yolunda ilerliyor. Dünyanın önemli rüzgar sörfü(windsurf) mekanlarından olan İzmir-Alaçatı'nın çok kalabalıklaşması yerli sörfcüleri de Gökçeada Aydıncık Plajı'na yöneltiyor.

Aydıncık Plajı hem doğal yapısı hem de tenha olması sebebiyle sörfcüler tarafından tercih ediliyor. Plaj güney kıyısında olmasına rağmen kuzeyden esen rüzgarları(meltem) hiçbir engel olmadan alıyor. Çünkü Kefaloz körfezinden esen kuzey rüzgarları Tuz Gölü'nün yüksek olmaması nedeniyle burada oluşan koridor etkisiyle de kuvvetlenerek engel tanımadan güneye esiyor. Bu da Aydıncık'da sörf için ideal, rüzgarlı ama dalgasız bir deniz oluşturuyor. Lodosta yani rüzgar güneyden estiğinde aynı olay aksi yönden gerçekleşiyor ve dalgasız denizde sörf yapmak isteyenler bu sefer Aydıncık'ın hemen bitişiğindeki Kefaloz koyuna yöneliyor.

Gökçeada'da rüzgar sörfü için elverişli gün sayısı 300. Plajdaki tesislerin bazılarının bünyesinde sörf okulları da bulunuyor. Özellikle yabancı sörfcüler malzemelerini yıl boyunca buralarda saklıyorlar. Okullarda, yeni başlayanlar için paket dersler veriliyor. Profesyoneller de malzeme kiralamak ya da satın almak için faydalanabiliyor.

Yaz sezonunda plaja sabah gidiş akşam dönüş olmak üzere minibüs seferleri düzenleniyor. Merkezle arası 10 km.