Nerede yemek istersiniz?
  • Tür
  • MENÜMustafa'nın Kayfesi

Harita (enlem, boylam)40.233448, 25.898170
Kocaman çınar ağacının enerjisinden mi, kilisenin yaydığı dinginlikten mi yoksa Mustafa'nın güzelliğinden midir bilinmez ama burası size kendinizi çok iyi hissettirecek. Eski Rum köyü Kaleköy'ün meydanındaki ağaçların serinliğinde bir oturdunuz mu herşeyi unutup bütün gününüzü burada geçirmek isteyebilirsiniz!

Mustafa doğma büyüme Kaleköy'lü biri. Arkasında köyün desteğiyle 2009 yazında açmış kahvesini. Sabahları geç saate kadar zengin bir kahvaltı sunuyor ağaçların altında .Kahvaltıdaki reçeller ve birçok ürün kendi aile mamulleri. Pişi mutlak oluyor ve mevsimine göre otlar, meyvalar gibi dönemsel değişen sunumları oluyor. 

Reçelleri anne ve babası, geleneksel yöntemle odun ateşinde yapıyorlar. Mesela yaban armudu, hünnap gibi adanın yabani meyvaları ile yaptıkları da var. Hepsi katkısız ve seri üretim yok. Yani kaç kavanoz çıkarsa o sene o kadar, devamı yok. Şirin kavanozlarda satışını da yapılıyor reçellerin. 

Kahvaltı dışında tost, patates, damla sakızlı muhallebi, karadut tatlısı gibi yiyecekler de bulunuyor. Tabi ki türk kahvesi, üstelik damla sakızlı olanı da var menüde. Bitki çayı çeşitlerini poşet değil de ot olarak hazırlaması incelikli bir yaklaşım. Ada dutlarından, Rum tarifi ile yaptıkları doğal karadut şurubunu mutlaka denemelisiniz.

Mustafa'nın Kayfesi günün her saati uğrayabileceğiniz, kitabınızı unutsanız da zengin dergi arşivi sayesinde okuma yapabileceğiniz, hem yiyeceklerinin hem de ortamının tadına doyamayacağınız bir mekan.


"Mustafa'nın Kayfesi" 81687 defa görüntülenmiştir
Nerede yemek istersiniz?
  • Tür
  • MENÜ