Alomiya Dondurma

  • İletişim
    • YETKİLİ: Özkan YAZAR
    • TELEFON: 0542 354 94 64
Harita (enlem, boylam)40.190102, 25.899975
Gökçeada'nın serbest gezen keçilerinin sütleri ile yapılan Alomiya Dondurma, adanın ilk dondurma üretim iznine sahip markası. Gastronomi bölümünde hocalık yapan Özkan Bey, cittaslow (sakin ada) ünvanına sahip adaya yakışan bir marka yaratmaya çalışmış. 2011'de çıktıkları yolda adanın yerel ürünlerini kullanarak yerel bir marka yaratmak istemişler.

Alomiya Dondurma, adada hangi meyvenin dönemiyse ona göre üretiyor dondurmalarını. Gerçek sahlep çekirdekleri öğütülerek yapılıyor dondurmalar. Alomiya etkisiyle ada köylüsü sütün değerlendiğini görüp keçilerini sağmaya başlamış. Adaya geldiğinizde mutlaka yemenizi tavsiye edebileceğim gerçekten özel ve lezzetli bir dondurma olmuş Alomiya.

Alomiya'nın merkeze yakın bir tepe üzerinde kurulu kendi kafesinde, manzaraya karşı dondurma yiyebilirsiniz. Merkezde Katalpa Kafe, Kaleköy limanın sonu dondurmayı bulabileceğiniz diğer yerler. Ama kendi kafesine gittiğinizde daha çok seçenek ve daha bol porsiyonla yiyebiliyorsunuz dondurmanızı.

Alomiya'nın kendi yerine ulaşmak için, merkezden Zeytinliköy istikametine doğru giderken, sanayiye varmadan sola sapan toprak yoldan gireceksiniz.


"Alomiya Dondurma" 2819 defa görüntülenmiştir